Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
Helicopter Simulation Made Easy

HELSİM II Projesi

HELSİM Projesi’nin devamı olan HELSİM II, AS 532 Cougar Phoenix I UL (TM) helikopterlerinin simülatörlerinin geliştirilerek teslim edilmesi amacıyla başlatıldı. Aerotim de HAVELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen projede, iki iş paketinde rol aldı. Bunlardan ilki kapsamında, aerodinamik modelleri geliştiren firmaya teslim edilecek veri paketini hazırladık. Helikopter geometrisi ve aerodinamik verileri içeren paketi oluşturmak için, sahada ölçümler gerçekleştirdik, helikopterin dokümantasyonunu inceledik ve akışkanlar dinamiği analizleri yaptık. Bu çalışmaların sonucunda, Seviye D modellemesi için kullanılacak aeromekanik verileri ortaya çıkarttık.

Yaklaşık 4 aylık süreçte hazırlayarak teslim edilen veri paketi, aerodinamik modellerin oluşturulmasında başarıyla kullanıldı.

İkinci iş paketi kapsamında ise asılı yük (slung load) modelleri geliştirildi. Bu kapsamda, dış yüklerin dinamik modellemesi ve kargo kancası operasyonlarının modellemesi yapıldı. Bu modeli de başarıyla teslim ettik.

Katkı verdiğimiz aerodinamik modeller ve geliştirdiğimiz asılı yük modeli, koşmaya ve her yıl onlarca pilota eğitim vermeye devam ediyor.