Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
Helicopter Simulation Made Easy

HELSİM Projesi

Aerotim, Helikopter Simülatörleri (HELSİM) Projesi’nin kritik bir safhasında görev alarak, projenin başarı ile tamamlanması için önemli bir katkı verdi.

Aerotim, projenin ana yüklenicisi HAVELSAN tarafından göreve çağrıldı. Projede; aerodinamik modellerin, rotor dinamik modellerinin, otomatik uçuş kontrol sistemi modellerinin, motor modellerinin ve transmisyon modellerinin geliştirilmesinin sonlandırılması görevini üstlendik. Uçak üreticisinin desteği olmadan yürütülen bu çalışma, helikopterlerin uçuş dinamiklerinin anlaşılarak modellenmesinin ötesinde, o tarihe kadar yapılan çalışmaların devam ettirilmesi gibi zorlu bir gereksinimi de kapsıyordu.

2005 yılında başlayan HELSİM Projesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) pilotlarının eğitimi amacıyla kullanılacak uçuş eğitim simülatörlerinin ve tesislerin tedarikini konu alıyordu. Simülatörü geliştirilecek modeller; K.K.K.lığı için Sikorsky S-70A-28D ve Sikorsky S-70A-28 DSAR; Dz.K.K.lığı için ise Sikorsky S-70B (SEA HAWK) idi.

2,5 yıl boyunca çalıştığımız bu projede teslim ettiğimiz tüm modelleri, sertifikasyon gereksinimleri doğrultusunda oluşturduk.

Projede görev aldığımız alanlar, şunlar oldu:

  • Aerodinamik ve rotor dinamikleri
  • Otomatik uçuş kontrolü ve kararlılık destek sistemleri
  • İtki (güç) sistemi ve kontrol birimi
  • Transmisyon modelleri
  • Arızca ve acil durum senaryoları

Sonuçta, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kalifikasyon testlerinden geçmeyi de başardık.

Düzenlediğimiz modellerimiz, HELSİM simülatörlerinde koşmaya ve her yıl yüzlerce pilota eğitim vermeye devam ediyor.