Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
Helicopter Simulation Made Easy

Türk Firması Aerotim, Airbus H145 Helikopterinin 5 Palli Yeni Modeli için de Kolları Sıvadı

Airbus H145 helikopterlerinin Seviye D uçuş simülatörleri için aerodinamik uçuş modellerini sağlayan Ankara merkezli Aerotim Mühendislik (Aerotim) firması, H145’in 5 palli yeni modelinin simülatörü için de çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Aerotim, aerodinamik uçuş modellerini, 5 palli H145’teki değişikliklere göre ve Seviye D sertifikasyonu alacak şekilde güncelleyecek ve simülatörü üreten firmaya teslim edecek. Almanya’da geliştirilen ve buradan dünya geneline satılan simülatörlerde kullanılan bu uçuş modelleri; Helionix otopilotunun, Arriel 2E motorunun ve motor kontrol sisteminin (FADEC) modellerini de içeriyor.

H145’in 5 palli yeni modelinin, EASA (European Union Aviation Safety Agency / Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı) tarafından sertifiye edildiği, Airbus tarafından, 19 Haziran’da duyurulmuştu. Bu yeni modelin, yaz aylarının sonunda da ilk müşterisine teslim edilmesi planlanıyor. Aerotim de aerodinamik uçuş modelleri ile ilgili güncellemeyi, bu takvimle uyumlu bir şekilde yürütüyor.

Aerotim Kurucusu ve CEO’su Dr. İlkay Yavrucuk, yeni modele yönelik çalışmalarıyla simülatör geliştiricilerinin güvenilir çözüm ortağı olduklarını bir kez daha göstereceklerini vurguladı: “Bu tür model güncellemelerinde, hızlı hareket ederek yeni modelle uyumlu çözümlerin ortaya çıkartılması, önemli bir rekabet avantajı sağlıyor. Biz de bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. H145 helikopteri için geliştirdiğimiz özgün aerodinamik uçuş modelimizi, hem 5 palli yeni model için güncelleyeceğiz hem de bu güncellemelerin, Seviye D sertifikasyonu almasını sağlayacağız. Böylece, bu simülatörlerde her yıl eğitim alan yüzlerce pilot, dünyanın en iyi simülatörlerini kullanmaya devam edecekler.”

Dr. Yavrucuk, çalışmalarının, Aerotim’in, Türkiye’nin önde gelen hizmet ihracatçıları arasındaki yerini pekiştireceğini de belirtti: “Aerodinamik uçuş modelleri sağladığımız simülatörler; Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Finlandiya ve Norveç’te de başarıyla görev yapıyor. Ürünlerimizin dünya çapında ilgi görmesi, bizi, Türkiye’nin hizmet ihracatçıları arasında özel bir yere taşıyor. Son olarak, 2019’un Aralık ayında, Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (HİB) ‘Mühendislik, Mimari, Bilimsel ve Diğer Teknik Hizmetler’ kategorisinde, en çok ihracat yapan ilk üç firma arasında yer almayı başardık. Teslim ettiğimiz ürünlere verdiğimiz destekle ihracat alanındaki başarılarımızı, daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz.”

Post a Comment